sobota, 28 lutego 2015

Najgorsza rzecz jaką można usłyszeć w ciąży

Pomijając wszelkie ewentualne złe wiadomości, które może przekazać lekarz jest coś i czego nikomu nie życzę jest coś co zapewne usłyszała niejedna ciężarna od ukochanej rodziny lub znajomych:

"Zbrzydłaś, więc będzie dziewczynka."

Cóż... dziękuję?
Nie oszukujmy się, powiedzenie komuś, że fatalnie wygląda nigdy nie jest w dobrym guście i nijak nie poprawia samopoczucia, nawet jak ktoś z zapartym tchem owej dziewczynki wyczekuje. Jeśli więc spotykacie jakieś ciężarne to w ich i swoim imieniu powstrzymajcie się od tego typu komentarzy. Najlepiej w ogóle powstrzymać się od przytaczania wszelkich przesądów i ludowych mądrości i dawania doskonałych rad, które sprawdziły się na was, waszych mamach, ciotkach czy stryjenkach waszych przyjaciółek. Jeśli ciężarówa chętnie brnie w ten temat to śmiało, jednak większość z nich z tego co zaobserwowałam, będzie raczej rozdrażniona tym tematem niż wdzięczna za okazaną (w ten sposób) uwagę.
Każda ciąża jest inna i nawet ta sama kobieta może kompletnie inaczej czuć się przy pierwszym i drugim dziecku i mieć kompletnie różne objawy. Tak więc też opowiadanie przyszłej mamie jak to znajoma jej znajomej przez całą ciąże mogła góry przenosić i nie rozumie jak możesz czuć się źle gdy to dopiero początek, nie jest najlepszym pomysłem. Wspominanie o tym, że kiedyś kobieta w ciąży i na polu robiła do samego rozwiązania i nie obijała się na posesji, też odpada. Kobieta ma prawo czuć się w ciąży źle z różnych przyczyn i uważam, że powinno to być uszanowane. To, że rzygam od rana do rana nie jest przecież moim wyborem. To, że wyskoczyły mi pryszcze na całej twarzy i wyglądam jak smarkula z liceum też nie. Na to, że przez zmiażdżone płuca dostaję zadyszki po wejściu na półpiętro raczej też nie mam wpływu.
Tak więc gdybyście mieli obcować z jakąś ciężarówą w miarę możliwości kierujcie do niej głównie miłe słowa i życzenia zdrowia. Będą wam za to wdzięczne bo i tak z wielu powodów mają pod górkę.
Jeszcze jedna rzecz, o której chyba żadna ciężarna nie chce słuchać to choroby. Niezależnie od tego jak ciekawy czy rzadki przypadek spotkał kogoś w waszej rodzinie czy o czym ostatnio wyczytałeś czy z czym tam urodziło się dziecko na południu Indii to zachowaj to dla innych. Wyobraźnia robi swoje a stres w ciągu tych dziewięciu miesięcy raczej chcemy ograniczać.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz