środa, 19 sierpnia 2015

Masaż niemowlaka

My z tych rytuałowych. Nasze wieczory przebiegają wedle z góry ustalonego planu i trzyma się go cała rodzina. Obiad, zabawa z Mikim, masaż, kąpiel, jeść i spać. I na jednym z tych punktów się dziś zatrzymam na dłużej. Na tej cudownej, relaksującej chwili, za którą pewnie każdy z nas dałby się czasem pokroić. Masaż. Owszem, moje dziecko ma codziennie w dużym pokoju małe spa, a dziś zdradzę jego tajemnice.

Na wstępie kilka zasad:
- masaż niemowlęcia (oprócz masażu brzucha) możemy zacząć wykonywać po pierwszej wizycie dziecka u ortopedy (po 6. tygodniu),
- masaż robimy raz dziennie i trwa ok. 10 min.,
- masaż brzucha możemy wykonywać po 3. tygodniu i można go robić 3-4 razy dziennie,
- nie robimy masażu stópek,
- nie masujemy rąk na siłę jeśli dziecko je mocno podkurcza i zabiera,
- masaż powinien być wykonywany o stałych porach,
- każdy element masażu robimy w 3-4 powtórzeniach, chyba, że w instrukcji jest napisane inaczej.


A teraz konkrety:

Masaż twarzy

Masaż klatki piersiowej

Masaż rąk i nóg

 Masaż brzucha

Masaż pleców

Pamiętam doskonale gdy pierwszy raz postanowiłam zrobić Mikiemu masaż. I pamiętam też, że był to chyba pierwszy raz gdy Miki świadomie zaczął się uśmiechać. Nie jestem w stanie opisać tego uczucia. Niezaprzeczalnie, potwornie mu się to spodobało i tak już pozostało do dziś. Miki uwielbia być masowany i nawet, gdy ma gorszy dzień, popłakuje lub dzieje mu się inna krzywda, w czasie masażu wycisza się i wyraźnie relaksuje.
Początkowo nie używałam do masażu żadnych oliwek ani kremów ale gdy niespodziewanie w moje ręce wpadł krem nawilżający emolium postanowiłam go wypróbować i czasem się nim wspomagam. 
Dodatkowo Miki na początku nie przepadał za masażem pleców, ale gdy ostatecznie zaczął bardziej panować nad sytuacją w pozycji na brzuchu, przestało  mu to przeszkadzać. 
Masaż wykonujemy w podanej wyżej kolejności. 
Gorąco polecam go wszystkim rodzicom. Nie dość, że daje dziecku nowe bodźce to jest też dobrym sposobem na spędzenie razem ciekawie czasu.


Wszystkie informacje dotyczące masażu niemowlęcia, zawarte w poście zdobyliśmy na zajęciach szkoły rodzenia, prowadzonych przez Katarzynę Sempolską. Więcej informacji > http://www.aktywne9miesiecy.pl/

5 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis. Chyba mało którzy rodzice masują swoje dziecko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja to się będę musiała dowiedzieć jaka jest cena za masaż gorącymi kamieniami , bo to zawsze chciałam właśnie cos takiego sobie wykupić, ale nie było okazji. A teraz mieszkam pod Wrocławiem i wiem, że w Masajce coś takiego jest wykonywane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń